Üç Alman Profesöre Fahri Doktora Ünvanı

11 Aralık 2018 tarihinde eklenmiştir. Bu video Etkinlikler, Üniversitemizden kanalında bulunmaktadır..

Üç Alman profesöre fahri doktora ünvanı, kendi alanlarında kültürlerarası ve uluslararası projelere sağladıkları üstün katkılarından dolayı verildi.

Fahri doktora ünvanına layık görülenlerden Prof. Dr. Fuess, bir malzeme bilimci ve kristalograftır; Darmstadt Teknik Üniversitesi‘nde ders vermektedir. Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi’nde Hıristiyan teolojisi profesörü olan Prof. Dr. Thurner de bu ünvana layık görüldü. Fahri doktora ünvanı verilen üçüncü kişi Prof. Dr. Rohe‘dir. Aslında Erlangen Friedrich-Alexander Üniversitesi’nde medeni hukuk, uluslararası özel hukuk ve karşılaştırmalı hukuk dersleri veren Rohe, aynı zamanda İslâm hukuku uzmanıdır.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in açılış konuşmasının ardından, Almanya Büyükelçiliği‘nden Elçi Dr. Rotenberg de bir konuşma yaptı. Konuşmasında, üç profesörün kültürler, insanlar, ülkeler ve dinler arasındaki diyaloğa yaptıkları katkıları vurgulayarak, fahri doktora ünvanlarının verilmesini Almanya ve Türkiye arasındaki olumlu ikili ilişkilerin bir işareti olarak değerlendirdi.

Her üç profesör de, fahri doktora diplomalarının verilmesinin ardından yaptıkları kabul konuşmalarında, desteklerinden ötürü Ankara Üniversitesi’ndeki meslektaşlarına teşekkür ederek, aralarında yıllardır süregelen mükemmel işbirliğini vurguladılar.

Profesörler, fahri doktora ünvanlarının tevdî töreni vesilesiyle, önceki akşam da (26.09.2018), Almanya Büyükelçiliği’nde, Elçi Dr. Rotenberg’in verdiği bir resepsiyona davet edilmişlerdi. Davetliler ile profesörler ve eşlerinin katıldıkları küçük çaptaki resepsiyon, ertesi gün düzenlenecek törene bir hazırlık oluşturdu.

Paylaş

İzlenme

1.923 Gösterim

Beğeni

Arama Sonuçları